مقايسه گوشي‌هاي خانواده iphone12 با iphone13

اپل در رويداد «کاليفرنيا استريمينگ» از گوشي‌هاي سري آيفون ۱۳ رونمايي کرد که طراحي شبيه به گوشي‌هاي سري آيفون ۱۲ دارند، اما خانواده آيفون ۱۳ و آيفون ۱۲ چه تفاوت‌ها و شباهت‌هايي با يکديگر دارند؟

435243324354432 - مقايسه گوشي‌هاي خانواده iphone12 با iphone13

همانطور که در ابتدا گفتيم، در حالت کلي با طراحي مشابهي روبه‌رو هستيم، با اين حال ابعاد ناچ در خانواده آيفون ۱۳ کاهش يافته و همچنين با دوربين‌هاي بزرگتري روبه‌رو هستيم. اين دوربين‌ها در کنار استفاده از سنسورهاي جديد و باکيفيت‌تر، از حالت‌هاي جديدي هم بهره مي‌برند که امکان فيلمبرداري حرفه‌اي را براي کاربران فراهم مي‌کنند.

در کنار بهبود سخت افزار و افزايش ظرفيت باتري، اپل به سراغ نمايشگر ۱۲۰ هرتزي براي مدل‌هاي پرو رفته است. اين نرخ تازه‌سازي باعث نمايش روان‌تر محتوا و همچين گشت‌و‌گذار لذت‌بخش‌تر در رابط کاربري مي‌شود، هرچند همين ويژگي به قيمت مصرف بالاي باتري تمام مي‌شود. با اين حال اپل موفق به افزايش شارژدهي باتري خانواده آيفون ۱۳ شده است.

کوپرتينويي‌ها همچنين براي تمام مدل‌هاي آيفون ۱۳ از فناوري لرزشگير سنسور شيفت استفاده کرده‌اند که عملکرد بالاتري نسبت به OIS عادي دارد. يکي ديگر از تفاوت‌ها ميان اين دو خانواده از گوشي‌هاي اپل، حذف نسخه پايه ۶۴ گيگابايتي است و کاربران حداقل به ۱۲۸ گيگابايت حافظه داخلي دسترسي پيدا مي‌کنند و البته در بالاترين مدل هم مي‌توانند نسخه ۱ ترابايتي را تهيه کنند.

در نهايت با چيپ جديدتر در خانواده آيفون ۱۳ روبه‌رو هستيم. کوپرتينويي‌ها اين محصولات را به تراشه A15 Bionic مجهز کرده‌اند که اگرچه همچنان همانند A14 Bionic مورد استفاده در سري آيفون ۱۲ با ليتوگرافي ۵ نانومتري توليد مي‌شود، اما قدرت بالاتر و مصرف انرژي پايين‌تري دارد.

اين تراشه اين تراشه از ۶ هسته پردازشي بهره مي‌برد که ۲ هسته آن قدرت بالايي دارند و ۴ هسته‌اش کم‌مصرف هستند تا تعادل مناسبي ميان قدرت و مصرف ايجاد کند. A15 Bionic همچنين از ۱۵ ميليارد ترانزيستور بهره مي‌برد و CPU آن نسبت به رقبا ۵۰ درصد سريعتر است.

در جدول زير مقايسه مشخصات فني خانواده آيفون ۱۳ و ۱۲ را مي‌بينيد:

2542345235234 - مقايسه گوشي‌هاي خانواده iphone12 با iphone13

منبع : دیجیاتو

 

مطالب مرتبط