سامسونگ گوشی‌هایی با 6 دوربین پشتی گردان طراحی کرد

سازنده های موبایل پس عرضه هر نسل از محصولات خود به دنبال بهبودهای بیشتر می روند و حتی در مواردی تعداد دوربین گوشی ها را افزایش می دهند. حالا یک پتنت جدید نشان می دهد سامسونگ به دنبال ساخت گوشی های مجهز به تعداد سرسام آور 6 دوربین؛ از جمله یک دوربین پریسکوپی است.

634563 - سامسونگ گوشی‌هایی با 6 دوربین پشتی گردان طراحی کرد

غول کره‌ای دنیای تکنولوژی درخواست ثبت این پتنت را در تاریخ دسامبر 2019 برای WIPO ارسال کرده بود که در نهایت چند روز پیش در تاریخ 11 ژوئن (22 خرداد) منتشر شد. در حالی که تعداد 6 دوربین در این ماژول وجود دارد، اما مزیت اصلی این ماژول مکانیسم کج شدن این دوربین‌ها است. به تصاویر این پتنت دقت کنید، همانطور که می‌بینید زاویه این سنسورها تنظیم می شود تا میدان دید گسترده تری به دست آید.

طبق این پتنت، طرح سامسونگ از 5 دوربین زاویه گسترده و یک دوربین Telephoto به همراه لنز‌هایی با فاصله کانونی 28 میلیمتری استفاده می‌کند. این سنسور‌ها به صورت افقی در دو ردیف سه‌تایی چیده می‌شوند و در کنار آنها نیز یک فلش LED قرار می‌گیرد. در حالت عادی این دوربین‌ها مستقیم به مقابل نگاه می‌کنند، اما در حالت متحرک دوربین‌ها می‌توانند به‌صورت عمودی یا افقی کج شوند.

43243 - سامسونگ گوشی‌هایی با 6 دوربین پشتی گردان طراحی کرد

حالت متحرک به سنسورها امکان دست یابی به فاصله کانونی بیشتریرا می دهد. به عبارت دیگر حالت متحرک مانند این است که برای سنسورها از لنز قویتری استفاده کنیم که این در نهایت باعث گسترش میدان دید می‌شود و حتی می‌تواند به عکاسی در حالت پاناروما هم کمک کند.

همچنین در پتنت گفته شده که این سنسورها یک افکت به نام pano-bokeh هم ارائه می کنند که مخصوص تار کردن زمینه در عکس‌های پانوراما است. این تکنولوژی برای بهتر شدن کیفیت عکاسی می‌تواند از هر پنج سنسور زاویه گسترده به‌صورت همزمان استفاده کند.

متاسفانه این آرایه از دوربین ها هنوز برای تولید انبوه بسیار پُر هزینه‌ است، با این حال مزایایی هم دارد. برای نمونه با توجه به اینکه می‌تواند از هر پنج دوربین به‌صورت همزمان استفاده کند، عکاسی در نور کم را بسیار بهبود می‌بخشد یا با این ماژول می‌توان افکت بوکه را روی سوژه‌های متفاوت موجود در یک صحنه به طور جداگانه اعمال کرد و از محدوده دینامیکی بالاتری بهره مند شد.

6754533 - سامسونگ گوشی‌هایی با 6 دوربین پشتی گردان طراحی کرد

البته این پتنت معایب این ماژول را هم به‌صورت کامل تشریح کرده است که یکی از مهم‌ترین آنها همان بزرگی سایز ماژول دوربین است. در اصل مشکل اینجاست که این ماژول به احتمال زیاد در پرچمدارها استفاده خواهد شد و حالت متحرک آن نیز به یک مکانیسم متحرک مانند pop-up نیاز دارد، اما قرار دادن چنین مکانیزمی از ظرافت و نازکی موبایل می‌کاهد.

در نظر داشته باشید که این تکنولوژی فعلاً فقط در حد یک پتنت است و هنوز نمی‌دانیم که سامسونگ قصد استفاده از آن را دارد یا خیر، اما همین پتنت‌ها هستند که ما را با آینده بیشتر آشنا می‌کنند.

 

منبع : شهر سخت افزار

شناسنامه مطلب
تاریخ ارسال مطلب
عنوان مطلب
سامسونگ گوشی‌هایی با 6 دوربین پشتی گردان طراحی کرد
امتیاز نویسنده
41star - سامسونگ گوشی‌هایی با 6 دوربین پشتی گردان طراحی کرد1star - سامسونگ گوشی‌هایی با 6 دوربین پشتی گردان طراحی کرد1star - سامسونگ گوشی‌هایی با 6 دوربین پشتی گردان طراحی کرد1star - سامسونگ گوشی‌هایی با 6 دوربین پشتی گردان طراحی کردgray - سامسونگ گوشی‌هایی با 6 دوربین پشتی گردان طراحی کرد

مطالب مرتبط