پنج‌شنبه , 18 جولای 2024

شارژر گوشی را جدا کنیم یا نه؟

آیا لازم است پس از شارژ کامل گوشی، شارژر را از برق جدا کنیم؟

پاسخ کوتاه به این سوال مهم “هم بله و هم خیر” است. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

مصرف برق شارژر پس از اتمام شارژ

شارژرهای مدرن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پس از اتمام شارژ کامل گوشی، به حالت استندبای رفته و مصرف انرژی بسیار ناچیزی (حدود 0.05 وات در ساعت) خواهند داشت. این میزان مصرف آنقدر کم است که عملاً قابل چشم‌پوشی است.

با این حال، حتی همین مصرف ناچیز نیز در صورتی که توسط میلیون‌ها نفر انجام شود، می‌تواند به اتلاف قابل توجهی از انرژی و افزایش هزینه‌ها منجر شود. به همین دلیل، استفاده مسئولانه از شارژر گوشی‌های موبایل امری ضروری است.

خطرات احتمالی عدم جدا کردن شارژر

در سال‌های اخیر، قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای ساخت شارژرها در نظر گرفته شده و معیارهای ایمنی آنها به طور قابل توجهی ارتقا یافته است. به همین دلیل، احتمال داغ شدن یا آتش گرفتن یک شارژر سالم در شرایط عادی بسیار کم است.

با این وجود، هنوز هم نمی‌توان به طور صد در صد در مورد عدم رخ دادن حادثه حین شارژ اظهار نظر کرد. دلایل احتمالی که ممکن است حتی شارژ گوشی‌های مدرن را نیز با اختلال روبرو کند عبارتند از:

ایرادات طراحی که در استفاده طولانی مدت از قطعه نمایان می‌شوند
کیفیت پایین شارژر و عدم پایبندی به استانداردهای طراحی و ایمنی
نوسانات یا اختلالات برق در منزل
آسیب شدید یا ناگهانی به شارژر

راهکارهای پیشنهادی

اگر به طور دائمی از شارژر استفاده می‌کنید: در صورتی که از گوشی خود استفاده سنگینی دارید و در طول روز چندین بار آن را شارژ می‌کنید، می‌توانید بدون دغدغه شارژر را به برق متصل نگه دارید. در این شرایط، اتلاف انرژی ناشی از متصل بودن دائم شارژر به پریز برق واقعاً ناچیز است.
اگر از شارژر خود به طور معمولی استفاده می‌کنید: در صورتی که همانند بسیاری افراد دنیا از شارژ خود روزی یک بار یا دو روزی یک بار استفاده می‌کنید، راهکار بهتر برای شما جدا کردن شارژر از پریز پس از اتمام شارژ دستگاه است. این کار باعث می‌شود اتلاف انرژی حالت استندبای شارژر به حداقل رسیده و خطرات بسیار کمی هم متوجه شما باشد.
در حین سفر: اگر قصد دارید حین سفر گوشی موبایلتان را شارژ کنید، ایده‌آل‌ترین کار آن است که بلافاصله پس از شارژ، آداپتور را از پاوربانک جدا کنید. از این طریق، مصرف انرژی استندبای شارژر را متوقف کرده و شارژ ارزشمند درون پاوربانک را بیشتر ذخیره می‌کنید.

نکات ایمنی

در هر سه حالت بالا، رعایت تمامی نکات ایمنی ضروری است!

همیشه از آداپتورهای اصلی استفاده کنید.
هر از گاهی کابل شارژ و خود شارژر را به طور دقیق بررسی کنید تا مشکلاتی مثل داغ کردن یا خراب شدن گریبانگیرتان نشوند.

اتلاف انرژی فراتر از شارژرها

مساله اتلاف انرژی دستگاه‌های الکترونیکی صرفاً به شارژرها مربوط نبوده و می‌تواند به تمام دستگاه‌ها و گجت‌های حاضر در منزل عمومیت پیدا کند. برای مقابله با اتلاف انرژی روش‌های مختلفی پیشنهاد شده است که در متن اصلی به آنها اشاره شده است.

جمع‌بندی

به طور کلی، جدا نکردن شارژ گوشی‌های موبایل پس از اتمام فرآیند شارژ نه خطر ایمنی چندانی برایتان به همراه خواهد داشت و نه مصرف انرژی چندان بالایی را به شما تحمیل خواهد کرد. با این وجود، در ابعاد گسترده‌تر، مصرف انرژی منفعل شارژرها می‌تواند باعث اتلاف قابل توجهی از انرژی شود.

بنابراین، توصیه می‌شود پس از اینکه شارژ گوشی خود را به اتمام رساندید حتماً آداپتور شارژ را از برق خارج کنید.

شما چه نظری دارید؟

آیا شما جزو افرادی هستید که شارژر را همیشه به پریز متصل نگه می‌دارید یا پس از اتمام شارژ آن را جدا می‌کنید؟ دلیل شما برای این کار چیست؟

همچنین بررسی کنید ...

اپل از سیستم‌عامل جدید سرورهای هوش مصنوعی خود رونمایی کرد

اپل در اقدامی غیرمنتظره، از سیستم‌عامل جدیدی برای سرورهای ابری Apple Intelligence رونمایی کرد. این …