سهم پایین اندروید 9 از گوشی‌های هوشمند

شرکت گوگل اعلام کرده است که نسخه سال گذشته اندروید، یعنی Android 9 که آگوست سال گذشته معرفی شد بر روی 22.6 درصد از گوشی‌های اندروید نصب شده است. این رقم بیشتر از 2 برابر تعداد دستگاه‌هایی است که سال گذشته از اندروید 7 به 8 ارتقاء پیدا کرده بودند، اما با این حال، هنوز در مقایسه با آپدیت گوشی‌های آیفون رقم بسیار پایینی است. چرا که کمتر از یک ماه از عرضه iOS 13 گذشته و نیمی از تمامی آیفون‌ها نرم‌افزار جدید را نصب کرده‌اند.

برای مقایسه، کمتر از یک چهارم کاربران اندرویدی از زمانیکه در تاریخ 3 سپتامبر اندروید 10 ارائه شد، نسخه قدیمی اندروید را بر روی گوشی خود نصب دارند. اما بد نیست به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که گوگل پیشرفت چشمگیری در فرایند همکاری با شرکت‌ها و اپراتورها داشته تا بتوانند سریع‌تر آپدیت‌های اندروید را ارائه کنند. حتی باوجود آنکه این موضوع در مقایسه با iOS به چشم نمیاید، باز هم پیشرفت گوگل قابل توجه بوده است.

3444 - سهم پایین اندروید 9 از گوشی‌های هوشمند

پروژه Treble تأثیر معناداری در به‌روزرسانی‌ها خواهد گذاشت. تربل به منظور آسان‌تر شدن این فرآیند اندروید را ماژولار خواهد کرد. این یک راه‌حل فنی و یکی از چندین راهی است که گوگل تلاش می‌کند با استفاده از آنها مشکل آپدیت اندروید را رفع کند. گوگل همچنین نمودارهایی را نشان می‌دهد که در آن میزان پذیرش اندروید 9 و 8 را نمایش می‌دهد که براساس آن در حدود 600 میلیون کاربر، اندروید 9 Pie را دریافت کرده‌اند. نکته امیدوارکننده دیگر بهبود وضعیت ارائه نسخه بتا از اندروید 10 است. سامسونگ حدود یک هفته پیش Android 10 Beta را برای گوشی‌های گلکسی خود ارائه کرد که این ماه زودتر از سال گذشته است. این یعنی گوگل در جهت درستی گام برداشته است.

در نظر گرفتن این نکته حائز اهمیت است که گوگل ممکن است تعداد گوشی‌های به‌روزرسانی شده را به نرم‌افزار جدید را دو برابر کرده باشد، اما باز هم 22.5 درصد بعد از یک از انتشار این نرم‌افزار بوده است. این یکی از بزرگترین نقاط ضعف سیستم عامل اندروید از اولین روز تا به حال بوده که تقریباً در تمامی مراسم‌های معرفی اپل مورد تمسخر قرار می‌گیرد. باتوجه به نحوه ساخت اکوسیستم اندروید، گوگل به احتمال زیاد، هرگز نمی‌تواند از نظر تعداد دستگاه‌های آپگرید شده با iOS اپل رقابت کند، اما این بدان معنی نیست که نباید هدف خود را برای سال آینده بر روی دو برابر این رقم و حتی بهتر از آن تنظیم کند.

 

منبع : سخت افزار

مطالب مرتبط