اینترنت ماهواره‌ای استارلینک: سرعت ۱۷ مگابیت بر ثانیه روی گوشی معمولی!

رکورد جدیدی در سرعت اینترنت ماهواره‌ای ثبت شد! ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس، خبر از دستیابی به سرعت دانلود ۱۷ مگابیت بر ثانیه در سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک داد. این سرعت خارق‌العاده توسط یک گوشی اندرویدی معمولی و بدون هیچگونه دستکاری و تنها با استفاده از ماهواره‌های استارلینک در مدار نزدیک به زمین ثبت شده است.

سرویس Direct To Cell چیست؟

در اوایل سال جاری، اسپیس ایکس شش ماهواره مجهز به قابلیت Direct to Cell را به فضا پرتاب کرد. هر یک از این ماهواره‌ها مانند یک دکل مخابراتی عمل می‌کنند و امکان ارسال پیام، برقراری تماس و وب‌گردی را برای مردم در سراسر جهان فراهم می‌کنند. نکته جالب اینجاست که برای استفاده از این سرویس، به هیچ سخت‌افزار یا نرم‌افزار اضافی به جز یک گوشی معمولی LTE نیاز نیست.

برنامه‌های آینده اسپیس ایکس برای اینترنت ماهواره‌ای:

ارائه خدمات ارسال پیامک تا پایان سال ۲۰۲۴
ارائه خدمات تماس صوتی در سال ۲۰۲۵
ارائه خدمات داده و اینترنت اشیا (IoT) در سال ۲۰۲۵

آیا اینترنت ماهواره‌ای جایگزین شبکه‌های ثابت تلفن همراه می‌شود؟

ایلان ماسک معتقد نیست که استارلینک با قابلیت Direct To Cell جایگزین شبکه‌های بی سیم ثابت شود. به گفته وی، این سیستم تنها در مناطقی که تحت پوشش شبکه‌های تلفن همراه نیستند، می‌تواند دسترسی به اینترنت را فراهم کند.

همکاری اسپیس ایکس با اپراتورهای مخابراتی:

اسپیس ایکس برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای خود با اپراتورهای مختلف مخابراتی در سراسر جهان همکاری می‌کند. تاکنون این شرکت با اپراتورهایی مانند TMobile در آمریکا، Rogers در کانادا، Optus در استرالیا، One NZ در نیوزلند، KDDI در ژاپن و Salt در سوئیس قرارداد همکاری امضا کرده است.

این خبر نشان‌دهنده پیشرفت‌های چشمگیر در زمینه اینترنت ماهواره‌ای است و نویدبخش آینده‌ای روشن برای دسترسی به اینترنت در سراسر جهان، حتی در دورترین نقاط، است.

همچنین بررسی کنید ...

اپل از سیستم‌عامل جدید سرورهای هوش مصنوعی خود رونمایی کرد

اپل در اقدامی غیرمنتظره، از سیستم‌عامل جدیدی برای سرورهای ابری Apple Intelligence رونمایی کرد. این …