پتنت جدید سامسونگ یک دستگاه با قلم S Pen را نشان می‌دهد

گلکسی فولد سامسونگ، بعد از یک تاخیر طولانی، در حال بارگیری برای مشتریان خود در سرتاسر دنیا است، اما موضوع جالب این که شرکت از همین حالا به سراغ مدل بعدی این دستگاه رفته است. تابه‌حال، شایعات زیادی درباره آن وجود داشته و امروز ما قصد داریم به چیزهای دیگری که از گلکسی فولد بعدی این شرکت کره‌ای انتظار داریم، بپردازیم.

5343 - پتنت جدید سامسونگ یک دستگاه با قلم S Pen را نشان می‌دهد

در پتنتی که سامسونگ برای این دستگاه درخواست داده و اخیرا توسط وب‌سایت LetsGoDigital منتشر گردیده، به روشی برای تشخیص دقیق ژست‌های انگشت و استایلوس بر روی نمایشگرهای لمسی تاشو اشاره شده است. پتنت، به‌طور ویژه، بر روی قسمت‌هایی از نمایشگر متمرکز شده که قرار است خم بشوند.

این نواحی، بنا به دلایل متعددی، نیاز به توجه ویژه دارند. یکی از دلایل آن این است که ناحیه‌ای از نمایشگر که خم می‌شود، به‌خاطر لولا و سایر قسمت‌های متحرک پشت آن، بدترین پشتیبانی را دارد. همین امر، آن را در برابر فشار اشیا خارجی حساس می‌کند؛ به‌ویژه اگر آن شی، یک قلم S Pen باشد که در مقایسه با انگشت، سطح تماس کوچک‌تری با نمایشگر دارد. هرچند این ضعف می‌تواند با متریال‌های بهبودیافته و دیزاین بهتر برطرف گردد، اما مشکل دیگری نیز وجود دارد که حل آن، نیاز به یک راهکار پیچیده‌تر خواهد داشت.

4343 - پتنت جدید سامسونگ یک دستگاه با قلم S Pen را نشان می‌دهد

در حال‌حاضر، هنگام استفاده از S Pen در گلکسی نوت سامسونگ، دستگاه می‌تواند محل قلم را حتی زمانی که کمی بالاتر از نمایشگر قرار دارد، تشخیص دهد. این موضوع به کاربران کمک خواهد کرد تا از دقت بیشتری در هنگام کار کردن با آن بهره‌مند گردند. دلیل آن هم این است که فشارسنج، دقیقا در زیر نوک قلم S Pen، یعنی جایی که نمایشگر نزدیک‌ترین فاصله را با آن دارد، قرار گرفته است. اما در دستگاه‌های تاشو، ممکن است نقاط متعددی وجود داشته باشند که در فاصله برابری از S Pen قرار دارند و در عین‌حال، هیچ‌کدام از آنها، نقطه درستی برای استفاده عملی نیستند.

برای اصلاح این مشکل، دستگاه باید قادر به تعیین حالت دقیق نمایشگر (حالت‌های کاملا خم‌شده، کاملا باز یا نیمه خم‌شده) و همچنین تشخیص اینکه آیا S Pen، در محدوده ناحیه تاشونده نمایشگر قرار دارد یا نه، باشد. سپس، این الگوریتم‌ها هستند که باید وارد عمل شده و تعیین کنند که موقعیت درست مکان‌نما کجا باید باشد تا دستگاه، رفتار لمسی مناسبی داشته باشد. در حالیکه این موضوع، مساله کوچکی به نظر می‌رسد، اما پیدا کردن راه‌حل مناسب برای آن، به‌قدری پیچیده است که ارزش پتنت کردن‌اش را دارد.

نکته جالب این است که تصاویر موجود در پتنت، دستگاهی را با دو لولا نشان می‌دهند که به شکل یک الگوی Z خم می‌شوند؛ موضوعی که افشاگری‌های قبلی نیز به آن اشاره کرده بودند. اضافه کردن یک قلم S Pen به گلکسی فولد می‌تواند نشانه این باشد که سامسونگ تصمیم دارد این دو را در یک دستگاه گلکسی نوت فولد (یا فولد نوت؟) ادغام کند. دستگاه فولد آینده، با نمایشگر بزرگش، به‌طور کامل با هدفی که سری نوت شرکت برای آن ساخته شده‌اند، مطابقت خواهد داشت؛ یعنی کارآیی و بهره‌وری. با اضافه کردن S Pen، سامسونگ می‌تواند این هدف را در سطح دیگری دنبال کند.

منبع : آی تی رسان

مطالب مرتبط